Jak na rámečky v Gimpu
Fotka bez rámečku mi připadá nedodělaná, často mám dojem, že ji autor opustil a odvrhl. Rámeček s podpisem a jménem fotky jako by říkal, že autor je s výsledkem spokojen a že se za něj nestydí. Rámeček také fotce jasně vyhrazuje její vlastní prostor, ať už je na webové stránce nebo třeba na zdi. O tom, že vhodně udělaný rámeček může zvýraznit kontrast fotky, případně podtrhnout linie na fotce, se taky asi nikdo nebude přít.
Já jsem po pár experimentech došel k závěru, že se mi na mých fotkách líbí poměrně tenké a většinou černé rámečky. Gimp má základní podporu pro rámečkování prostřednictvím Script-Fu/Decor/Add Border..., tahle funkce ale umožňuje přidat jen jednobarevný rámeček (nebo podle mého názoru nehezký pokus o plastický rámeček). Dlouho jsem ji používal, ale třikrát zvolit tuhle funkci, abych vytvořil svůj rámeček sestávající z jednoduché černé a bílé linky a 23 bodů široké černé linky, je spousta klikání, a to ještě není všechno, protože umístění jména fotky a autora je pěkných pár dalších kliknutí.
Napsal jsem si skript, který dokáže tyhle kroky zautomatizovat. Skripty pro Gimp se píší v Script-Fu. Když takový skript otevřete, tak uvidíte spoustu závorek. Lidem od počítačů to asi připomene Lisp, ve skutečnosti to ale je Scheme.
Syntaxe není moc složitá. Když chcete zavolat funkci, tak její volání musí být uzavřeno v ( ). První položkou seznamu je jméno volané funkce a pak následují argumenty. Pochopitelně můžete volání funkcí vnořovat, což pak vede ke spoustě legrace, když hledáte, kde vám chybí nebo přebývá nějaká závorka. ;)
To by myslím mohlo jako úvod o motivaci a použité technologii stačit a teď už k praxi.
Instalace
Stáhněte si skript photoBorder.scm a umístěte ho do adresáře scripts v adresáři s nastavením Gimpu. Na Linuxu patří do adresáře ~/.gimp-<verze>/scripts. Na Windows do adresáře \GIMPPortable\App\gimp\share\gimp\2.0\scripts\.
Spusťte Gimp, otevřete obrázek, ke kterému chcete přidat rámeček. Klikněte pravým myším tlačítkem v obrázku a zvolte Script-Fu/Decor/Photo Border.... Upravte volitelné parametry v okně a stiskněte tlačítko OK. Pokud se Vám výsledek nelíbí, tak se můžete vrátit k předchozí verzi stiskem CTRL+Z a opakovat pokus s jiným nastavením.
Pokud se Vám tenhle skript bude líbit, tak asi nebudete chtít po každém restartu Gimpu znovu přepisovat "Jan Tomášek 2005". Přednastavené hodnoty jsou uvedeny na konci skriptu. Stačí, když ho otevřete v textovém editoru (gedit, notepad,...) a upravíte hodnoty podle svých představ. Texty jsou snadné, barvy jsou v RGB a jednotlivé kanály mají rozsah 0-255. Tloušťky rámečků definuje první číslo, ostatní čísla se týkají vstupního políčka - nemanipulujte s nimi.
Budete-li mít dotazy, připomínky nebo doplnění, tak mi prosím napište.
Copyright. Mám kapku problém, skript jsem si napsal před hodně dlouhou dobou. Matně si pamatuji, že jsem vycházel z rámečkovacího skriptu, který přišel s Gimpem, ale opravdu si už nejsem jistý, z čeho všeho jsem to poslepoval. Takže poskytuji tenhle skript jako public domain. Pokud by někdo poznal svůj kus kódu, tak prosím, ať mě kontaktuje, a já ho moc rád uvedu jako spoluautora, případně upravím licenci tak, aby byla slučitelná s licencí jeho původního díla.
21. 9. 2008 | Radek Šich mi poslal informaci kam je třeba skript umístit na Windows. Díky! | |
16. 11. 2007 | Zdeněk Hataš opravil skript pro Gimp 2.4. Díky! | |
22. 10. 2007 | Starší verze skriptu nebyla schopná pracovat s prádznými řetězci. Před nějakou dobou mi Zdeněk Hataš poslal svou verzi řešící tento problém. Jeho řešení se mi úplně nelíbilo a tak jsem se ponořil znovu do Scheme a našel o něco lepší řešení. |